Karavana koalice Stačilo! ve druhé půli svého turné

Do druhé poloviny svého předvolebního turné napříč republikou se dostala karavana koalice levicových stran a osobností s názvem Stačilo!

V Brně hostovala Kateřina Konečná jako šéfka uskupení KSČM, SD-SN a osobností na prostranství před Janáčkových divadlem. Její putování s týmem a nákladním vozem, který slouží jako pojízdná tribuna, je zřejmě účinné, protože dle průzkumu veřejného mínění by v současnosti dalo svůj hlas koalici Stačilo! asi 12,5 procenta voličských hlasů.

Zatímco jeden z kandidátů koalice Stačilo! před Janáčkovým divadlem hovořil do mikrofonu, ostatní z volebního týmu procházeli prostranství před divadlem, bavili se s asi stovkou posluchačů. Ti chtěli nejčastěji vyfotografovat se s kandidátem Stačilo! při volbách do Evropského parlamentu, chtěli autogram nebo poradit při řešení nějakého svého problému. U mikrofonu na pojízdném automobilním pódiu se střídali kandidáti ve snaze, aby Kateřina Konečná a normální lidi měli možnost zasahovat do politiky a vracet ji na koleje. Červnové volby do Evropského parlamentu jsou lakmusový papírek toho, které hnutí, strana, koalice má jakou sílu. První relevantní opoziční síla, která je na čáře, je Stačilo! Aby měla sílu, potřebuje co nejvíce hlasů voličů. Další malé strany s nedostatkem voličských hldů propdnou. Koalice Stačilo! je pak opět osloví s nabídkou, aby se přidaly do houfu. Letos na podzim, v krajských a senátních volbách může být Stačilo! už silný subjekt proti zločinnému zlořádu koalice Spolu. Bude to předvoj voleb roku 2025 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Lidem dochází, že dosavadní vláda je neúnosná!

Řetěz proslovů kandidátů Stačilo!  do Evropského parlamentu zahájil politik a manažer vodních cest v ČR Jan Skalický. Následoval mírový aktivista a publicista, předseda Českého mírového hnutí a viceprezident Světové rady míru Milan Krajča. Ohlas mělo vysoupení Ondřeje Dostála, právníka a bojovníka za práva pacientů Ondřeje Dostála. Následovala ho Brňanka Petra Rédová, vedoucí zdravotní sestra – specialistka pracující ve Velké Británii. Je levicová aktivistka a vlastenka. Naopak aktivista demonstrací zemědělců v Praze je Zdeněk Jandejsek. Učil se od Františka Čuby ve Slušovicích, který ve své době patřil ke špičkovým manažerům a zemědělským odborníkům. Byl prezidentem Agrární komory ČR. Spoluvlastní skupinu Rabbit CZ, která slučuje 20 zemědělských firem pro pěstování plodin na krmiva, chov hospodářských zvířat a zpracování masa. Firma hospodaří na 14 300 ha půdy. Odborník na zemědělství je rovněž občanka Slovenska Jarmila Dubrovská.  Působila v Agrární komoře ČR i jako ředitelka odboru zemědělství a služeb ve Sloveské zemědělské a potravinářské komoře. Je členka Evropského hospodářského a sociálního  výboru za ČR.

Lídr koalice Kateřina Konečná začala své vystoupení shodou okolností za přeletu čtyř vojenských vrtulníků NATO. Vypočetla co pro nás udělala současná vláda za 2,5 roku: zvedla daně, vzala důchodcům valorizaci, podepsala vazalskou smlouvu s USA, koupila nesmyslné stíhačky k možnému boji proti Rusku a spoustu dalších zbytečností o kterých ještě ani nevíme. Vrací nás do feudalismu, protožer výpověď ze zaměstnání bez udání důvodu se dávala naposledy v období feudalismu. Zařídila, aby lidé chodili do důchodu v sedmdesáti letech věku, navíc jen s poloviční výši poenze oproti dnešku, protože stát na výplatu nebude mít peníze.

»Nenechte si namluvit , že není na valorizaci důchodu, že není na pomoc maminkám, že není na zdravotnictví. Není to pravda!« podtrhla K. Konečná a pokračovala: » Jen by daně museli platit ti, kteří je platit mají. Jen by tady musel někdo udělat pořádek s tím, že se nebude vyvádět z ČR do ciziny každoročně 500 milionů Kč v podobě dividend. Že energetické, zbrojařské a další firmy začnou odvádět na daních tolik, kolik jich hradit skutečně mají. A třeba i poslanci si příkladem sníží platy.«

Konečná dále konstatovala, že za 2,5 roku vláda ČR pro 95 procent svých obyvatel neudělala nic. Naopak banky, nadnárodní korporace, energetické společnosti a další vykazují nehorázné zisky natolik, že 10 nejbohatších rodin v ČR si z poslední rok přišlo na 300 miliard korun navíc. To je čtvrtina státního rozpočtu. Nejsme chudý stát, ale…

Na závěr odvážný umělec, který podporuje koalici Stačilo! za blogery tzv. Vidlák uvedl, že Maďarům závidí jejich Orbána, Slovákům závidí jejich Fica a Ukrajincům závidí jejich Fialu.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD