Miliony na dietní stravování žáků

Příspěvek 2,5 milionu Kč na dietní stravování žáků ve školách a školských zařízeních schválili brněnští radní. Rozdělí se mezi téměř 50 zařízení dle počtu žáků, kterým připravují dietní pokrmy.

O příspěvek žádá v Brně 48 zařízení, která chystají dětem dietní stravu v základních a mateřských školách i v soukromých právních subjektech. »Protože příprava chodů pro žáky s potravinovými omezeními není jednoduchá, je podle města správné školní jídelny touto cestou podpořit,» vysvětlila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

»Částka 2 500 000 korun se použije na nenárokové složky platu a odvody zaměstnanců, kteří dietní jídla zajišťují. Za příspěvek se pořídí i odborná literatura, kuchyňské náčiní nebo se podpoří další vzdělávání personálu v oboru,« vyzdvihla radní pro školství Irena Matonohová. Rozhodnutí ovšem musí ještě stvrdit zastupitelé.

Rozdělení peněz se odvíjí od toho, kolik dietních jídel každé zařízení denně připravuje. Pokud se pokrmy v dietním režimu nachystají pro jednoho až pět strávníků denně, dostane škola měsíčně 3000 korun. Jestliže se dieta týká šesti až devatenácti strávníků, zvyšuje se měsíční částka na 5000 korun. V případě dvaceti a více osob dostane škola či školské zařízení 8000 korun na měsíc. Současně všechny školy, které připravují pokrmy šesti a více strávníkům, získají ještě navíc 1000 korun ročně.

»Více než dietní strava nás zajímá kde vzít peníze na obědy pro děti, jejichž rodiče na obědy prostředky nemají vůbec. S touto dietou, naordinovanou vládou, by se mělo něco udělat! Když byli komunisté z rozhodnutí voličů členy Zastupitelstva města Brna, tak jsme prosazovali bezplatné stravování takových dětí. Jestli se tak stane napříště, záleží na vůli a rozhodnutí voličů,« zdůraznil Martin Říha, místopředseda jihomoravské krajské organizace KSČM.

(vž)