Návštěva mladých členů vlasteneckých organizací z Ruska u pomníku Viktora Kašutina

Koncem měsíce listopadu se na své cestě po místech bojů a památnících Velké vlastenecké války zastavila skupina žáků a studentů, členů vlasteneckých organizací z Moskevské oblasti také v Brně, aby se u pomníku letce Viktora Kašutina v Kohoutovicích poklonila jeho památce.

Zde byl ve svém posledním bojovém letu nad Brnem v roce 1945 sestřelen nepřátelskou protivzdušnou obranou, když ve svém lavočkinu doprovázel bitevníky iljušin. Jeho poslední slova, která slyšel v éteru jeho spolubojovník, byla: „Nedělej to, co já!“ A Viktor namířil své letadlo doprostřed nepřátelských vojsk. Vše.Ve jmenném seznamu ztrát 5. letecké armády přibyl krátký zápis: „Sestřelen v leteckém boji s protivníkem“.

Trosky letadla i tělo mrtvého letce nalezl několik dnů po ústupu Němců kohoutovický občan. Když potom přišli vojáci Rodiona Malinovského, kteří shromažďovali ostatky padlých vojáků, poprosili je občané o možnost zbudovat letci hrob, o který se budou starat. Tělo bylo později exhumováno a uloženo na Ústředním hřbitově. Na místě pádu letadla postavili kohoutovičtí občané pomník k uctění památky padlých sovětských letců.

Pomník není jen každoročním cílem občanů Kohoutovic, aby si připomněli výročí osvobození města a hrdinství vojáků Rudé armády. Letošní návštěva mladých z Moskevské oblasti je již v pořadí třetí, kterou v rámci historicko-poznávacích zájezdů organizuje moskevská společnost „Mír přeje životu“. Předseda fondu Alexandr Anatoljevič Novikov účastníky zájezdu seznámil s událostmi, při nichž letec zahynul. Poté položili k pomníku květiny a minutou ticha uctili památku Viktora Kašutina.

Jedna z účastnic cesty, Polina Timaškova z města Dmitrov v Moskevské oblasti, o svých dojmech z cesty napsala. „Jsem vítězkou soutěže Moje iniciativa pro Moskevskou oblast. Odměnou je účast na této cestě po místech bojové slávy. Navštívili jsme Polsko, Německo, Česko a Bělorusko. Program byl bohatý, zahrnoval návštěvy koncentračních táborů, pohřebišť a měst, kde probíhaly boje. Seznámila jsem se s mnoha zajímavými lidmi. Překvapilo mne množství památníků na počest vojáků Rudé armády. A já děkuji za možnost je navštívit.“

Ing. Jiří Miča

Fotografie:

Delegace před pomníkem

Alexandr A. Novikov, předseda fondu „Mír přeje životu“

Delegace před pomníkem