Před 77 lety osvobodili Sověti a Rumuni Brno od fašistů

77. výročí osvobození moravské metropole Sovětskou a rumunskou královskou armádou od fašistů a nacistů (26. dubna 1945) si připomenuli v úterý občané pietními akty nejen na Čestném pohřebišti více než 3600 rudoarmějců na Ústředním hřbitově v Brně.

S předsedou Městského výboru KSČM v Brně Martinem Říhou v čele položili kytice květů k památníku československých vlastenců-odbojářů, které fašisté popravili v závěru 2. světové války v koncentračním táboře ve Vratislavi. Též k památníku na jižní Moravě padlých 1600 vojáků 2. královské rumunské armády. U pylonu se sochou rudoarmějce na Čestném pohřebišti Rudé armády promluvil k občanům po položení kytic předseda brněnských komunistů Martin Říha. Své verše k osvobození připojil Jan Navrátil.

Říha v proslovu připomněl, že Brno osvobodil v dubnu 1945, tedy před 77 lety 2. ukrajinský front pod vedením maršály Rodiona Jakovleviče Malinovského. Letošní vzpomínkové setkání bylo v komornější sestavě vlivem nedobré situace v ČR. Republika začíná „hnědnout“ takovým způsobem, že si jej mnozí nedokázali před pár dny představit. Na sociální síti jsou těžce cenzurováni lidé, kteří mají jiný názor, než je ten jediný správný. Tedy oficiální názor vlády premiéra Petra Fialy. Největší hrozba pro tento stát je proto vláda Petra Fialy- zdůraznil Říha.
Pokračoval, jak ho mrzí, že po 77 letech poměrně svobodného a mírového života nás táhne tato vláda do otevřené války bez toho, aby tato závažná věc byla projednána podle české legislativy. Svévolně někomu vyhlašuje válku! Předseda vlády Petr Fiala veřejně prohlásil: „Jsme ve válce!“ Není to pravda. Podle českých zákonů to musí projednat a schválit Parlament ČR, což se nestalo.

Předseda Říha si dále posteskl, že na Čestném pohřebišti jsme se nemohli dva roky scházet kvůli tzv. covidové situaci a nouzovým stavům. „Členové dnešní vlády, když byli ještě v opozici, kritizovali jakýkoliv nouzový stav a jeho prodlužování. Dnes naopak, když jsou tzv. u vesla, nouzový stav vyhlásili do konce května, ačkoliv k tomu nemají důvod. To nevěští nic dobrého! Vláda může kšeftovat, vyvážet zbraně, aníž by se někoho ptala. Může nakupovat válečné prostředky, může si dělat co chce. Může cenzurovat (přitom cenzura byla v Československu zrušena v r. 1968), může zavírat lidi s jiným, než oficiálním názorem. Myslím si, že to není dobře,“ prohlásil Říha.
V roce 1989 lidé bojovali za demokracii. „Dnes někteří z těch, kteří na náměstích zvonili klíči, se tlučou do hlavy jakouže podivnou demokracii to vybojovali, takovou nechtěli. Vidí, že situace v republice se pohnula jinam, nech si představovali. Bude nám možná hůř, protože výrazně porostou ceny potravin, energií atd. Díky této vládě nás čeká nejistá zimní sezóna, možná nebudeme mít čím topit nebo čím jezdit. To totálně ochromí ekonomiku ČR. Myslím si, že brzy nastane doba, kdy bude potřeba říct této vládě : „Dost!“ a vyhnat ji ze Strakovky i jí podobné z Parlamentu ČR,“ řekl předseda brněnských komunistů Říha.

Poděkoval občanům, že alespoň touto formou přišli poděkovat osvoboditelům jižní Moravy, kteří zde přišli o život a domů do vlasti se už nevrátili. „Čest jejich památce! Nám všem přeji, abychom se dostali do lepších časů,“ uzavřel Říha.

Komunisté pak pietně položili kytici i k bustě veliteli osvoboditelů Brna – maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského na Malinovského náměstí. Též k Památníku vítězství na Moravském náměstí se zdařilou sochou rudoarmějce v pozici Zastavte palbu! od národního umělce Vincence Makovského.

(vž)

Foto – Václav Žalud