Přes volební debakl KSČM ovlivní komunální politiku

BRNO – Město Brno povede příští roky zřejmě opět hnutí ANO se skoro čtvrtinou všech voličských hlasů a 18 křesly v pětapadesátičlenném zastupitelstvu.

Jako druhá skončila v moravské metropoli ODS, třetí jsou lidovci, čtvrtí Piráti, pátí sociální demokraté a šestí v zastupitelstvu hnutí SPD. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do samosprávy zůstali z dosavadního zastupitelstva KSČM, Zelení, hnutí Žít Brno a TOP 09. Vítězné ANO vyjednávají o brněnské dvoukoalici s ODS. Vyloučena není ani trojkoalice s lidovci. Záleží na shodě na programových prioritách mezi nimi. Největší problém vidí Markéta Vaňková, lídryně ODS, v nedávno zavedeném rezidentním parkování vozidel v centru města, což prosadilo ANO a členům ODS se to nezamlouvá.

Ve druhém kole senátních voleb v brněnském obvodu č. 59 se utkají 12. a 13. října rektor MU Mikuláš Bek (kandidující s podporou SZ, Starostů, ODS a TOP 09) s bývalým ředitelem brněnského studia Českého rozhlasu Jaromírem Ostrým (ANO).

Referendum o bytové výstavbě v lokalitě Kamenný vrch v Městské části Brno-Nový Lískovec je neplatné. Konalo se souběžně s komunálními volbami. Do tohoto lidového hlasování se zapojilo jen 32,5 procenta z potřebných nejméně 35 procent všech zapsaných voličů. Podle tamní starostky bylo 83 procent hlasujících proti výstavbě. I přžes neplatnost referenda je to pro město signál, že má s veřeností více komunikovat. Na Kamenném vrchu má vzniknout až 35 domů s 550 byty za asi jednu miliardu korun.

Předseda Městského výboru KSČM v Brně Martin Říha po volbách sdělil: „Je zřejmé, že jsme utrpěli debakl. Poprvé v historii nezasedneme v magistrátnín zastupitelstvu. Vedli jsme čestnou volební kampaň. Na nikoho jsme neútočili. Volební program jsme připravili s voliči, je to jejich volební program. Voliči rozhodli! Musíme se poradit a připravit se na další období.“

Příčinu nedobrého výsledku vidí předseda Říha snad ve velkém počtu kandidujících politických subjektů, což mezi ně rozředilo hlasy. Nejvíce jich odebralo brněnským komunistům zřejmě SPD a nové subjekty. Výsledek nejprve podrobí analýze.

„Za uplynulé volební období se my, brněnští komunisté, nemáme za co stydět! V zastupitelstvu jsme účinně pracovali a plnili funkci důsledné opozice. To se nedá říct o kolezích z jiných stran. Na výsledku v Brně se podepsala i celorepublikové situace. I v Praze dopadla ve volbách KSČM ještě hůře, než v Brně.
Volební kampaň v Brně stála komunisty čtvrt milionu korun. Většinu z toho si hradili kandidáti. Nepovažují to za drahý koníček, je to práce pro lidi! Po rozboru výsledků musíme být o to důslednější opozicí, i když nebudeme sedět v zastupitelstvu města. Je několik kauz, které musíme dořešit. Je několik záležitostí, které bude řešit nová samospráva. Např. výstavbu nové vícefunkční haly na místo dnešního Velodromu nebo řešení staveb sportovních stadionů v lokalitě Ponava. Kritizovali jsme směnu majetku města, která měla nastat se soukromým majitelem na Ponavě. Doufám, že nové brněnské zastupitelstvo se k zamítnutým směnám pozemků na Ponavě znovu nevrátí,“ konstatoval Martin Říha.

Brněnský primátor a lídr vítěze voleb v Brně Petr Vokrál (místopředseda hnutí ANO) je s výsledkem hlasování voličů vcelku spokojen, i když jej očekával lepší. Intenzivně se snadí utvořit novou koalici (už bez svých kontroverních náměstků primátora Matěje Hollana za Žít Brno a Martina Andera za Stranu zelených). Výsledky voleb si v Brně pochvaluje jedině dosavadní náměstek primátora a volební lídr za KDU-ČSL Petr Hladík. Lidovci posílili na rozdíl od jiných politických subjektů své posty na magistrátu i na 29 městských částech Brna.

(vž)