Tiskové prohlášení MěV KSČM v Brně k útokům na památníky Rudoarmějců

Zastupitelům Prahy 6 při rozhodování o odstranění sochy maršála Koněva, představitele Rudé armády která v roce 1945 osvobodila převážnou část Československé republiky od nacistického Německa zřejmě vůbec nepřišlo na mysl, že tímto řešením dle jejich názoru lokálního problému otevřou pověstnou Pandořinu skříňku. Že se tak stalo, dokazují útoky na památníky Rudoarmějců z posledních dnů v Ostravě a Brně.

Pachatelé těchto činů si snad vůbec neuvědomují, čeho se vlastně hanobením hrobů dopouštějí. Památník v Brně na Božetěchově ulici je ve své podstatě náhrobním kamenem na hrobě 326 vojáků a důstojníků Rudé armády padlých v dubnu 1945 při osvobozování zdejší městské části.

Tady nejde jen o zhanobení místa posledního odpočinku, ale i o skrytý útok na Ruskou federaci, porušování zákona i mezinárodních úmluv, v neposlední řadě i o další pokus o přepisování dějin.

Městský výbor KSČM v Brně důrazně protestuje proti těmto formám vandalismu a zločinného jednání a vyslovuje přesvědčení, že Policie ČR se bude těmito trestnými činy nejen zabývat, ale že je i úspěšně s pocitem zodpovědnosti k zde pochovaným hrdinům vyřeší a pachatele odhalí.

V Brně 25. října 2019
Městský výbor KSČM v Brně