Vyhlásili firmu i živnostníka roku 2018

BRNO – Firmou roku 2018 Jihomoravského kraje se stala společnost BD-Tova s výrobou dekorativních předmětů a chráněná dílna ve které zhotovuje 90 zaměstnanců, z toho 80 invalidů, figurky pro děti a vánoční ozdoby v budově bývalého závodu brněnské Drutěvy.

Mezi soutěžícími firmami roku druhá je s.r.o. Dýňová jádra Herůfkovi. Tato rodinná farma pěstuje na 51 hektarech pozemků zejména dýně. Dělá z nich sušená dýňová jádra, marmelády, olej atp. Třetí příčku obsadila a.s . FlowMon Networks. Vyrábí zařízení pro monitorování a zabezpečení počítačových sítí v současnosti už v 39 zemích světa.

Živnostníkem roku Jihomoravského kraje za rok 2018 je rodinná firma Hana Bartoníková vinařská turistika. Okopírovala do svého originálního certifikátu na slovácký způsob typickou rakouskou agroturistiku. Dvacetiletý syn majitelky si vysloužil před několika dny za vyráběné sirupy hned dvě ceny Česká chuťovka. Tito vítězové se zúčasní 12. prosince velkého finále této celostátní soutěže v Praze na Žofíně.

Na druhém místě ve klání Živnostník roku 2018 kraje je Martin Škrobák s pěstováním vinné révy, výrobou vína a domácí gastrononomií (vše v biokvalitě) s poskytováním ubytování. Pořádá degustace, školení, svatby či dvanáctichodová menu doplněná dvanácti druhy vín dle rady zkušeného sommeliéra. Třetí příčku obsadila Hana Bačíková, která měla první farmářský obchod v ČR.

(vž)