Brněnský strážník navrhuje benefity místo výsluh

BRNO – Strážník Městské policie v Brně Petr Koš, který kandiduje za KSČM do brněnské městské samosprávy, se vyjádřil k výrokům místopředsedy KDU-ČSL, předsedy poslaneckého klubu lidovců a místopředsedy Poslanecké sněmovny PČR  Jana Bartoška k výsluhám městských strážníků. Článek s Bartoškem na toto téma vydal 6. srpna Brněnský deník Rovnost.

Petr Koš naší redakci uvedl: „Je zajímavé povšimnout si, kdy se začínají někteří naši politici touto otázkou opět zabývat. To, co navrhuje p. poslanec Jan Bartoška, je zase pouze další výstřel do tmy. Než by se jeho návrh vůbec skutečně začal legislativně projednávat, zmíněnou výsluhu bych už asi ani nepotřeboval. Podobné návrhy podával dříve někdo jiný a vše skončilo vždy ve fázi návrhu uplatněného na nesprávném místě.

Proč? Důvod je jasný a vcelku i pochopitelný. Stát nebude platit výsluhy obecním či městským strážníkům, když mu žádný finanční příjem nepřinášejí. Zřizovatel městské či obecní policie je radnice, tedy město nebo obec. A taky veškeré pokuty vybrané strážníky se dostávají výhradně do rozpočtu domovského města nebo obce. Nikoliv do pokladny státu.

Další důvod skutečnosti, že p. poslanec Bartošek tzv. pláče na špatném hrobě, je, že městská policie by musela funkčně spadat pod Ministerstvo vnitra ČR a stát by ji taky musel financovat – což se nekoná, aby se taky mohl postarat o výsluhy strážníků. Jejich vrchním velitelem by tím pádem už nemohl být starosta nebo primátor, jak platí ze zákona dnes. Kdyby městští strážníci byli státní, pak by je stát mohl převelet tam, kam potřebuje i mimo katastr města. Avšak město jim vyplácí plat a vybavuje ze svého rozpočtu vším, co ke své práci potřebují. Takového kočko-psa by asi žádný zřizovatel nechtěl!

Asi není těžké pochopit, proč se města se státem nebudou chtít na výsluhách strážníků domluvit! Město má pro ně jiné možnosti, a to benefity za odpracované roky služby u této složky.

Domnívám se, že lze vypracovat a zavést i velmi zajímavé benefity a udržet si u této organizace více strážníků. Např. po pěti letech služby by mohl dostávat licencovaný strážník přídavek k důchodu 1000 Kč měsíčně. Po deseti letech služby další tisícovku měsíčně k penzi navíc. A po každých dalších pěti letech služby u městské či obecní policie pětistovku navíc. Myslím si, že to by bylo dobré řešení tohoto problému radnic s nedostatkem strážců pořádku. Jako strážník a současně kandidát do Zastupitelstva města Brna budu usilovat o to, aby výše zmíněné bylo navrženo brněnské městské samosprávě co nejdříve,“zdůraznil Petr Koš.

(vž)

Ptal se Václav Žalud.