Mítink Restartu pro Brno na Moravském náměstí

Předvolební shromáždění čtveřice levicových volebních stran a hnutí Restart pro Brno představila na mítinku na Moravském náměstí svůj volební program a vyjádřila neslouhlas s politikou současné vlády ČR v tom, jak se stará o občany. Do Senátu PČR koalice prosazuje za volební obvod č. 55 (Brno-město) Bohumila Smutného (KSČM) a za volební obvod č. 58 Lucii Zajícovou (hnutí Domov).

Lídr kandidátky Restartu pro Brno do městského zastupitelstva Martin Říha (KSČM) komentoval nedávný projev premiéra Fialy takto: »Tento tzv. vysílač signálů nám sdělil jaké horentní ceny nás čekají za spotřebovanou elektřinu a plyn. Za všechno prý může minulá vláda a Putin. Pravda ale je, že politika EU a naší vlády s osudy našich občanů hazarduje.

Teplárny Brno zahájily topnou sezónu. Avšak nesdělily lidem za jakou cen jim topí, tu se dovědí až v říjnu. Nikdo dnes neví kolik budou lidé za energie platit. Mají strach otočit kohoutkem ústředního topení, aby pak někomu něco nedlužili. Dle premiéra Fialy zastropovaná cena elektřiny 6 Kč za jednu kilowatthodinu neobsahuje poplatek za její přenos. Proto konečná cena pro zákazníka vychází na devět až deset korun za kWh. To není normální, to je čtyřikrát víc, než dosud!

Ještě horší je to u plynu. Lidem přišly předepsané měsíční zálohy na spotřebu plynu, např. 10 870,- Kč. Jaký k tomu bude doplatek? Kolik tento člověk zaplatí za rok? A k tomu ještě další sumu za  elektrický proud. Tato vláda nemá mandát dál vládnout,« zdůraznil Říha.

Šéf brněnských komunistů Říha dál pokračoval: »Žádáme zrušit emisní povolenky, aby nedeformovaly cenu elektřiny. Dál už nechceme platit v ceně elektřiny poplatek za solární elektřinu. Ať majitelé slunečních panelových elektráren podávají proud do sítě za skutečnou cenu bez toho, aby jim lidé na to přispívali. «
Vláda ČR se podle Říhy zabývá ušlechtilými cíly, ale už se vůbec nezajímá o potřeby obyčejných občanů ČR. Minimální mzdu mají kolem čtrnácti patnácti tisíc korun. S tím mají vystačit po celý měsíc, včetně s platbami za energie. Je nutné to řešit, dotace přitom nepomohou! Je normální, že v ČR se vyrábí kilowatthodina elektřiny za pár desetihaléřů, posílá se na burzu do Lipska a odtud se nakupuje pro občany ČR za mnohonásobek více! Nebo plyn z Ruska Madaři odebírají krychlový metr za pět korun, zatímco ČR dostává ruský plyn z Německa kubík za 35 Kč, tedy sedmkrát dráž. Maďaři i jiní v EU si dokázali udělat pořádek.

»Předsedkyně Senátu PČR paní Markéta  vyzývá lidi, aby si nakoupili svetry. Před rokem 1989 se rozdávaly lidem ochranné prostředky, věděli jsme kde si vyzvednou plynovou masku atp. Kdy nám současná vláda zajistí fasování ochranných svetrů před zimou? Ale nakonec lidé si chtějí svléknout svetry a normálně topit plynem!
Mluví se o zavedení válečné daně. Platit ji budou ti, kteří mají nepřiměřené zisky nebo obyčejní spoluobčané? Před půldruhým rokem zrušili superhrubou mzdu, čímž ve státní kase prostředky chybí. Naopak zvedly se ceny a vláda tím dostává víc peněz v podobě odvedené DPH, což jsou taky finanční prostředky od občanů. Žádná válečná daň nemůže něco ve státním rozpočtu spravit. Navíc, ČR není ve válce a kdo by ji do války zatahoval, je vlastizrádce!«

Za bláhové označil Říha řeči premiéra, že země EU budou s ČR solidární, kdyby se stalo a Češi neměli plyn. Prý v Německu zastaví průmysl a plyn pošlou do Česka. »Nikdy nevěřte tomu, že by nám někdo pomohl. Každý se postárá o své občany a pak se snad bude zajímat o někoho jiného. Zažili jsme to v historii Československa několikrát,« varoval Říha a uzavřel: »Současná vládní koalice si nezaslouží ani jeden voličský hlas. Je potřeba zvolit takové lidi, kteří se budou starat o obyčejné lidi. O lidi, kteří si musí zatopit, najíst se, mít střechu nad hlavou a mít práci, aby nemuseli chodit do fronty na výplatu sociálních dávek.«

Jana Fialová, představitelka SPO Zemanovci v uskupení Restart pro Brno připomenula, že tato čtyřkoalice jsou subjekty se vzájemně  podobnými názory. Fialová se v koalici chce zapojit do nápravy katastrofálního stavu zejména sociální politiky a zdravonictví.

Říha následně citoval z volebního programu Restartu pro Brno: »Nechceme zvyšovat nájemné, chceme ho dostat na 65 korun za metr čtvereční. Máme spočítáno, že by to stačilo pokrýt náklady na správu a údržbu domů i na větší opravy bytových objektů a bytů ve vlastnictví města. Podporujeme výstavbu družstvních bytů, zakládání družstev se spoluúčastí města. Tento trend chceme důsledně zintenzivnit, aby mladí lidé dosáhli líp na levné a cenově dostupné bydlení. Jsme pro budování startovacích bytů ve vlastnictví města. K tomu potřebujeme nový územní plán Brna, který se dosavadní koalici na radnici nedaří schválit. Příští zastupitelstvo bude mít hodně práce s tím, aby navržený strategický dokument rozvoje města v příštích desetiletích, tedy územní plán zbavila nedostatků, řádně ho prodiskutovala s občany, aby už neobsahoval neschvalitelné kolizní body. Územní plán města Brna nelze protlačit silou. Je potřeba s občany, občanskými spolky a s podnikateli komunikovat, aby všichni dohromady našli kompromis. Starý, už dávno nevyhovující, ale stále platný územní plán Brna je z roku 1994. A nový stále chybí. Jeho řešení připomíná pohádku o přesunu hlavního vlakového nádraží, která se v Brně vypravuje občanům už sto let.«

Fialová k tomu podotkla, že Brňané chtějí byty, nikoliv developery, kteří na nich hodlají vydělávat. Taky územní plán,. který zavede víc zeleně, zahrádek, více přechodů pro chodce a také zintenzivní paliativní péči o starší lidi. Staří dělali celý život pro stát, pro město. Když je tito občané potřebují na oplátku, pomoc dostávají chabou. Žádají, aby tyto instituce jim byly k dispozici. 

Krizový manažer Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Václav Fišer na mítinku vyložil že celý produktivní život řeší přípravu státu na stav ohrožení a krize. Konkrétně na záchranné službě o to, aby měla věcnou i personální základnu k řešení mimořádných událostí velkého rozsahu. Vše stojí peníze, dnes už nehorázné peníze. Uvedl, že při jakémkoliv velkém maléru s velkým počtem zraněných lidí není žádný poskytovatel zravotnických služeb státem podporován, aby mohl svoji službu v mimořádné situaci uskutečnit.

»Dost mě štvou prázdné sklady se správě Státních hmotných rezerv. Není v nich dnes skoro nic v porovnání s tím, co v nich bývalo ještě v 90. letech, než se vše rozprodalo, čili vypořádalo. Česká armáda se všeho zbavila, poslala to do zemí Blízkého východu a nyní odesílá zásoby na Ukrajinu. Podobně jsou na tom armády jiných zemí NATO. Přitom ČR ideologicky zaslepeně razí heslo – Hurá na Rusa! V případě války někoho s NATO by ČR, Německo Francie, Itálie a další armády aliance měly k ochraně svých území zásoby pouze na dva tři týdny. Vše ostatní pro vedení delšího válečného konfliktu skončilo na Ukrajině. Nové dozbrojování potrvá několik let. To proto, že EU, nebezpečně vůči vlastnímu území, přenesla pokročilou výrobu do Číny, ze které se v současné době snaží udělat hlavního nepřítele. Je to karikatura logiky uvažování,« pozastavil se nad problémy Fišer.

Ve svém vystoupení Fišer upozornil na text v letáku pro Brno-Líšeň, ve kterém se současný místostarosta chlubí tím, jak na území Líšně chátrá veřejný majetek a vzkvétá majetek soukromý. Vůbec mu nedošlo, jaký průšvih na sebe prozradil. Místostarosta je ze zákona zodpovědný za řádné hospodaření se svěřeným majetkem, Když se dovolává, aby se občané všimli, jak chátrá veřejný majetek, měl by sám sebe udat na Policii ČR a nechat se zavřít státním zástupcem možná na doživotí za škody, které napáchal. Takové jednání je pro budoucnost obce nebezpečné! Takovým chováním elit se ztráci důvěra občanů ve stát. Stát bez důvěry svých občanů nemá životnost, k tomu nemá zásoby a lidé nemají k ničemu ani odhodlání…

KODAK Digital Still Camera

Kandidát do Zastupitelstva města Brna, dřívější úspěšný starosta Městské části Brno-Starý Lískovec Petr Hudlík ve svém příspěvku naslouchajícím občanům vyložil, že v letech 2002 až 2007 se potýkal ve Starém Lískovci s nezájmem opravit obecní byty, s předražováním zakázek a rozkrádáním ve velkém. Mocipáni také z magistrátu se snažili Hudlíka kriminalizovat a házet mu klacky pod nohy. Přesto dal postavit Domov důchodců na Mikuláškově náměstí. Má 120 míst pro seniory a dnes je to nejlepší domov seniorů v Jihomoravském kraji. V Labské ulici nechal postavit startovací byty. »Developeři tvrdili, že to nejde, přesto jsme je vybudovali při rozích panelových domů. Je tam 21 bytů pro sociálně slabé,« řekl Hudlík. Pokračoval, že opozice se pak snažila zabránit mu, aby tam dal postavit i parkoviště, nakonec je ale povolili. Dal postavit protihlukovou stěnu a zrekonstruovat dům pro 100 invalidů-vozíkářů. Dostali bezbariérové koupelny. Získal na ně dotaci, kterou mu však magistrát (náměstek primátora Kotzian) sebral, protože Hudlík nechtěl vstoupit do ODS. Městská část to proto musela udělat z peněz vybraných nájmů z bydlení. Obyvatelé pak dostali i zateplení domu a nízkopříjmový nájem. »Invalidé tam mají také protipožární dveře a bezbariérové výtahy pro vozíčkáře. Dělal jsem politiku sociální. Pokud budu zvolen opět do funkce zastupitele, budu ji dělat dál,« uvavřel Hudlík.

Říha doplnil, že zmíněný náměstek primátora dnes hlásá, aby se vrátily vodárny do majetku města. To přesto, že kdysi je prodával francouzské společnosti, protože peníze jsou užitečnější, než pitná voda. Podobný osud postihl i areál Brněnských veletrhů a výstav. Představitelé magistrátu je prodali za pár korun německému investorovi. Pak město Brno kupovalo veletrhy za drahé peníze zpět.Veletrhy jsou rodinné stříbro jihmoravské metropole. Mělo i rodinné zlato, které ztratilo, tedy Velkou cenu Grand Prix Brno – českou část Mistrovství světa silničních motocyklů. »Snad se někdy podaří tuto více než padesátiletou tradici závodů na brněnském Masarykově závodním okruhu obnovit. K řadě dalších průšvihů patří i ten, že brněnský rozpočet investoval hodně peněz do městu pronajaté Nemocnice Milosrdných bratří. Řád ji ale nečekaně chce vrátit zpět do svého majetku. Podle odborníků by si Brno mělo ponechat možnost řídit tuto nemocnici a zajišťovat dostupnost zdravotnických služeb pro občany,« uzavřel Říha.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD