Festival Meeting Brno 2018 na startu

BRNO – Letošní ročník festivalu Meeting Brno 2018 uskuteční koaliční představitelé moravské metropole od 25. května do 9. června. Pod festivalovým mottem „čas re/vize“ mapuje zásadní milníky posledních 100 let, které ovlivnily smýšlení několika generací občanů Československa a pak českého státu. Mezi tato data patří roky 1918 a 1989, ale i 1938, 1948 a 1968, kdy uteklo z republiky mnoho občanů. 

Na tiskové konferenci zaznělo, že Ústřední téma je vzpomínka na brněnské emigranty, kteří budou klíčovými osobnostmi diskusních fór a uměleckých pořadů.

Hlavní host je Rakousko. Do Brna zavítá i odtud řada spisovatelů, historiků, umělců, kteří se zapojí do diskusí k přelomovému roku 1918 a rozpadu Rakousko-Uherska. Vytvoří ojedinělý pohled na naši nedávnou historii ze dvou různých perspektiv.

Bilancovat nad uplynulým stoletím se bude i z perspektivy žen, které letos slaví sto let od získání volebního práva. Dvoudenní program v divadle Husa na provázku – nazvaný Meeting Brno ženám – nabídne pásmo diskusí a kulturních pořadů, věnovaných současnému postavení žen v naší společnosti. Další iniciativa „I žárovka má sochu“ upozorňuje, že v ulicích města stojí vedle řady soch mužům, zvířatům či věcem pouze jeden památník ženské osobnosti, a to Marii Kudeříkové. Přitom žen, které se podílely na rozmachu města, nebo ho významně proslavily v zahraničí, je nezanedbatelné množství.

Projekce filmu Rozpomínání režiséra Romana Zmrzlého připomene např. loňskou návštěvu 120 potomků brněnských židovských rodin. Druhého června se uskuteční „Pouť smíření“ – pietní pochod připomínající odsun německých Brňanů na jaře roku 1945 do Rakouska. Účastníky pochodu z Pohořelic do Brna a další akcí budou koaliční představitelé města Brna v čele s primátorem Petrem Vokřálem (hnutí ANO), zástupci českých i německých institucí a organizací, včetně Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Ti mj. položí pietní kytice na bývalé nacistické popraviště více než 1350 českých protifašistických vlastenců ve dvoře studentských Kounicových kolejí.

Dle tiskové mluvčí festivalu Meeting Brno Gabriely Kodysové jeho hlavní myšlenka jsou mezigenerační, mezikulturní a mezináboženská setkávání v intencích tolerance, vzájemného pochopení a naslouchání.

Jaký názor na tento letošní Meeting Brno 2018 má předseda brněnské městské organizace KSČM Martin Říha? Uvedl, že je nepřípustné takovým způsobem otvírat tzv. Pandořinu skříňku. „Sypat sůl do starých ran a provokovat lidi, kteří si pamatují zlo, které zde Němci páchali, je skandální! Proč veřejnoprávní média nepřipomínají zlo, které zde Němci způsobili během nacistické okupace naší republiky? Otevřela by tím oči dnešní mládeži! Omluva německého národa patří všem porobeným národům. Ten by měl být pokorný, protože mu bylo relativně odpuštěno. Druhá světová válka byla to nejstrašnější v dějinách lidstva. Zejména němečtí nacisté a fašisté byli jejími strůjci,“ podtrhl Říha.

(vž)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *