Potenciál a praxe količní spolupráce

Potenciál a praxi koaliční spolupráce v jihomoravském politickém uskupení Stačilo! pro letošní volby do Jihomoravského kraje a Senátu tříbili v Brně účastníci besedy u kulatého stolu. Svoje volební předsevzetí rozvíjely na besedě se zájemci např. předsedkyně strany Domov Monika Gaszczyková ze Znojma (kandiduje do zastupitelstva Jihomoravského kraje) a Lucie Zajícová, kandidátka na senátorku za Brno.
Lucie Zajícová nabídla svým voličům životní zkušenosti, znalosti i moravské srdce pro službu republice a jejím lidem, kteří o to stojí. V Senátu chce zastupovat všechny, kterým je blízký její volební program. Zdůraznila, že rodina je pro ni zásadní hodnota života. Mluví pěti jazyky a dělá v zahraničním obchodě i managementu průmyslových odpadů, ve vývozu automobilů, v rozvoji kultury bydlení, v dovozu italského nábytku atp.

Aktivně se zajímá o dění kolem sebe – od místních sociálních a právních vztahů, přes mezinárodní situaci, až po alternativní zdroje energie a přírodní medicínu. Je zvědavá a zajímá ji literatura a filosofie, umění, hudba, poznávání jiných kultur, nové technologie a objevy a baví ji hledat řešení pro nesnadné výzvy. Ráda sportuje – lyže, jachting (je i námořní kapitán), a občas i tanec.

»Důvod, proč se účastním voleb (a také proč jsem v mém věku začala ještě studovat mezinárodní právo na MUNI), bylo mé zjištění, že v naší Ústavě máme jistý Čl.10., který říká, že našim zákonům a našemu právnímu řádu, tedy i naší Ústavě jsou nadřazeny Mezinárodní Smlouvy. Zavedení tohoto (z mého pohledu kolonizačního) článku do naší Ústavy v r. 1993 byla podmínka přijetí ČR do EU. Tímto jsme ZTRATILI NAŠI STÁTNÍ SUVERENITU ROZHODOVÁNÍ a NAŠI SVOBODU. Takový stav je pro mne nepřijatelný, a nemohu akceptovat, že naše děti budou ve vlastní zemi podřízené cizincům a jejich zájmům. A to chci v Senátu změnit,« podtrhla Lucie Zajícová.

Tato rodilá Brňanka pokračovala slovy: »Jsem obyčejná matka a podnikatelka, která už nemůže jen mlčky přihlížet tomu, co se děje s naší zemí, s naším státem a s životy nás všech a našich dětí. Máme morální povinnost předat našim dětem naši zemi v lepším stavu, než jsme ji my sami převzali. Na rozdíl od mých protikandidátů na Senátora za Brno neslibuji nikomu Vesmír ani světelné koule u brněnské hvězdárny, ani nemám kamarády v klubu kauzy STOKA, ani nešikanuji zaměstnance ÚMČ, ani nemám nic společného s právní kauzou DIAG HUMAN, která nás stála desítky miliard korun z našeho státního rozpočtu. Za to mám ale pevné morální zásady. Chci zbavit naši zemi a naše lidi této podřízené role a vrátit nám všem SVOBODU, SUVERENITU VLASTNÍHO ROZHODOVÁNÍ a MÍR, vyhlášením NEUTRALITY ČR.

»Slibuji Vám všem, kteří mi k tomu svým hlasem dáte možnost, že budu jako Senátorka ČR pracovat výhradně v zájmu České republiky a jejího lidu a udělám vše, co bude v mých silách pro to, aby naše země byla opět svobodnou a suverénní zemí, kde budeme rádi žít, budeme si o sobě rozhodovat sami, a naše děti budou hrdé na vlast, kde se narodily,« slíbila Zajícová.

Monika Gaszczyková chce např. zamezit masové imigraci, Posluchačům vyložila, že státy EU stále více trpí důsledky masové migrace ze všech chudých regionů světa. Většina migrantů nemá vzdělání a kvalifikaci a ani pracovní morálku a motivaci. Jejich cílem je žít ze sociálního a zdravotního systému členských zemí EU. Pokud se zapojí do ekonomických aktivit, pak často jde o činnost ilegální, na černém trhu, v souvislosti s kriminalitou (distribuce drog apod.). Pokud legálně pracují, pak převážně v nekvalifikovaných profesích a způsobují tak platový dumping. Z řady profesí vytlačují méně kvalifikovanou domácí pracovní sílu, která se pak stává závislou na sociálních systémech. Inkompatibilita imigrantů s evropskou společností se projevuje ve výchově, návycích a zvyklostech. To vede v řadě zemí Evropy ke konfliktům přerůstajícím v masové nepokoje. »EU musí zpřísnit ochranu svých hranic a vracet nelegály do zemí, odkud se na svou cestu vydali. Hraniční členské země musí dostat finanční, materiální i lidskou podporu k ostraze hranic – v tom je zcela jistě na místě solidarita všech. EU musí jednat s pásem hraničních zemí (Turecko, sever Afriky, Bělorusko) a nabídnout spolupráci při ostraze jejich hranic jak s EU, tak s dalšími státy, odkud migranti pronikají. I zde je důležitá spolupráce a solidarita. EU musí těmto zemím pomoci s deportacemi a zajištěním chodu utečeneckých táborů. Dále EU má vytvořit systém deportace nelegálních migrantů z území EU. EU musí ze svých fondů podpořit vládní programy zemí, odkud směřuje největší proud migrace. Lidem v těchto zemích je potřeba dát naději na lepší život. Peníze by měly směřovat k výchově a výuce praktických dovedností – jak v místních podmínkách individuálně podnikat, jak organizovat efektivně činnost v zemědělství, jak regulovat populační explozi, podporovat konkrétní projekty, jako jsou zalesňování, zajištění zdrojů pitné vody, zadržování a regulace vody v krajině, potravinová soběstačnost atd. Svůj význam mají místně vhodné energetické projekty. Výsledky těchto činností musí mít do EU ekonomicky otevřené dveře (např. solární elektrárny v Africe, zejména na Sahaře, mohou podmořskými kabely zásobovat celou EU),« navrhuje Gaszczyková.

Doplnila, že nestačí, aby EU někam posílala peníze, které se rozkradou a ztratí v korupční síti místních „politických elit“, bossů a pochybných neziskovek. EU má nabídnout peníze vybraným, důvěryhodným místním vládním institucím vždy na konkrétní a kontrolovatelný projekt. A musí zajistit trvalý dohled a kontrolu nad jeho realizací, včetně přímého manažerského vedení od začátku do konce. Dlouhodobý cíl EU je zastavit populační explozi a místním lidem pomoci k životu v důstojných podmínkách založených na vytrvalé, cílevědomé a organizované práci.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD