Rozhovor s kandidátem KSČM do Zastupitelstva Jihomoravského kraje Petrem Košem

Při práci na společném díle nehledí na to, kdo má legitimaci které strany. Jednapadesátiletý strážník Městské policie v Brně Petr Koš má od brněnských primátorů už osm vyznamenání, a to Za statečnost, Za záchranu lidských životů, má i ocenění Strážník roku za pomoc člověku v těžké životní situaci. Další ostruhy si vysloužil např. Za věrnost zaměstnavateli – jako strážník slouží veřejnému pořádku v Brně už 29 let. Hodně toho dokázal i v komunální politice za svoji stranu – KSČM. Za ni nyní kandiduje v letošních podzimních volbách na členství v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje. Petr Koš poskytl redakci rozhovor:

* Uspěl jste v komunálních volbách do samosprávy Městské části Brno – Královo Pole. Jak se vám to podařilo, když jiní ve volbách naprosto propadli?
V hloubi duše jsem očekával o něco lepší výsledek, než kterého jsme dosáhli. Předsevzali jsme si udržet v zastupitelstvu královopolské radnice dva mandáty za KSČM a zastavit propad z minulosti. Anebo raději dosáhnout tři posty. Máme jen dva, proto až tak velký úspěch to pro mě není. Ale měl jsem okolo sebe schopné lidi a stále je mám. Petra Jelínka, Dana Srba, Radku Kolískovou a mnohé další. Vše kolem voleb jsme si dělali sami, včetně letáků, jejich roznášení po domech, stánku s burčákem, rozdávali jsme květiny atd. Měl jsem štěstí, že mně nikdo shora do volební kampaně nemluvil, nechali nás pracovat. Veřejně jsem vzal zodpovědnost za volby ve své městské části na sebe. A já nerad prohrávám! Myslím, že někteří mí kolegové z jiných městských částí se prostě jen vezli a nepochopili, že je nutné makat a ne jen ukazovat na ostatní a vyčítat jim, co dělají špatně. Nikdo nechtěl převzít odpovědnost na sebe a říct, já jdu do voleb jako lídr a jsem za výsledek zodpovědný. Hodně kandidátů pasivně čekalo, že jim zvolení prostě padne do klína. A když to nevyšlo, tak tvrdili – jak se neúspěšní mnohdy chovají – že za to mohou členové KSČM, kteří pro úspěch této strany ve volbách udělali málo. Takto pokračovat dál není možné! Naši předkové měli pořekadlo: Bez práce nejsou koláče! Tak to prostě je a je to tak správně.

* Jste dost tvrdý vůči své straně. Jakou osobní metu máte vy a jak se k ní chcete dopracovat?
Mám okolo sebe chytré lidi. Před sebou máme hodně práce. Daří se nám naplňovat volební program KSČM. Potřebujeme stavět byty pro mladé. Pro ty, kteří jsou zatím svobodní i pro ty, kteří mají rodiny. Ne všichni dosáhnou na hypotéky nebo se nechtějí na celý život zadlužit. Při přidělování bytů jsem vždy pro to, aby se byty přidělovaly především těm, kteří pracují a jsou pro společnost užiteční. Nehodlám podporovat vyžírky typu: Já nic dělat nebudu, i když bych mohl. Společnost mi byt dá, já si ho vykřičím! Chápu, že člověk se může dostat do problémů. Ale v každém případě by měl začít v první řadě u sebe. Musí být vidět snaha, že se chce zapojit! Nemůže netečně čekat jen s nataženou rukou. Velké městské byty s obytnou plochou nad 90 m2 bych dal do užívání za polovinu nájemného. Obsadil bych je vícečlennou pracující rodinou, např. s dvěma dětmi. Vím, že by si toho vážili. Zastávám názor, že v městských bytech by měla být „zastropovaná“ výše nájemného do nejvýše 90 Kč za m2. Navrhuji výjimku pro velké byty s rozlohou nad 90 m2, tam bych nechal zmíněný poloviční nájem.
Pokud jde o systém parkování vozidel v Brně, podporuji zavádění modré zóny. V naší čtvrti Královo Pole je spousta studentských kolejí a vysokoškoláků. V našem městě je vysokoškoláků na devadesát tisíc. Lidé, kteří v této městské části nemají trvalé bydliště, tam odstavují svoje vozidla na celý týden. Je jim jedno, že naši v místě trvale bydlící občané nemají kde zaparkovat. Jako městský strážník vím, že dnes jezdí auty tolik studentů, že by tomu člověk ani nevěřil. Neznamená to, že se zbavuji odpovědnosti za to, kam dát vozidla těch, kteří do naší městské části přijedou. Musíme ale postavit parkovací domy a stanovit pro ně rozumné poplatky, aby parking housy byly využívány. Je toho moc, co můžeme pro spoluobčany udělat. V první řadě člověk musí chtít problém řešit. V tom je někdy potíž. Už nekoukám na lidi, ve které politické straně jsou, jen rozlišuji, kdo chce pracovat a kdo se jen veze.

* Přejdu k další otázce, jak se stavíte k našim podnikatelům? Po koronavirové krizi to budou mít hodně těžké …
Mají můj neskutečný obdiv. Naši podnikatelé platí tomuto státu velmi slušné finanční odvody, sociální, zdravotní, daně, včetně všech zaměstnanců. Do toho mají nájmy, leasingy atd. A k tomu jich spousta konkurovala výrobkům z Číny, Turecka, Vietnamu, Pákistánu. Kvalitou se tyto výrobky s našimi nedají srovnat. Ale my, lidé z této země, je budeme kupovat. Proč? Budeme brečet, že není práce, že máme malé platy, že se máme špatně, budeme se cpát zeleninou a ovocem z kdejaké země, ale nikoliv výpěstky z té naší, které tím nemají odbyt. Co jsme zač? Budeme jen fňukat nebo se nad tím konečně zamyslíme a ukážeme, že jsme jednotní v názoru a přesvědčení, že svoje si brát nedáme? Myslím si, že po koronavirové krizi přijde těžká doba. A je jen na nás, jak se rozhodneme. Kdybych mohl, většinu výrobků bych nakupoval výhradně od českých firem s českým kapitálem. Ale na takové rozhodnutí jsem malý pán. Doufám, že vláda pochopí, že je potřeba podpořit vnitřní trh a nalije do rozjezdu firem peníze, do stavebnictví, do zemědělství a dalších odvětví. Problém bude mít stavebnictví. Ukrajinci, Poláci, Bulhaři, ti všichni odjeli domů a budou tady chybět. Čekám na ty, kteří křičeli, že nám tito lidé berou práci a zda uvolněná pracovní místa tedy obsadí po nich. Věřím, že práci nám cizinci neberou, my už tuhle práci dělat nechceme, jsme rozmazlení a už ji ani neumíme! A to je hodně smutné. Možná přijde doba, kdy se ji znovu začneme učit, začneme si vážit řemesel a lidí, kteří tuto práci dělají a umějí! A třeba studenti na brigádách, jako kdysi, zachrání úrodu a naše zemědělství a umělci jim k tomu zahrají. Ale to je asi jen moje zbožné přání, ta doba už je asi dávno pryč. Na druhou stranu, snad herci pochopí, že na jejich hry, pokud se na ně dá dívat, chodí spousta vzdělaných seniorů, kteří jim sypou do kapes nemalé penízky. A byl bych rád, aby si všichni začali vážit každého spoluobčana. Podnikatelům může být jedno, od koho peníze dostanou. Od někoho jim peníze smrdět určitě nebudou, od někoho naopak ano? Tak nad nikým neohrnujme nos.

* A co migrace, jaký je váš názor?
To je obsáhlé téma, ale budu se snažit být stručný. Cizinecká policie, dle zákonů ČR, naháněla Ukrajince a jiné za nelegální práci. Ale na druhou stranu podle názoru některých by měli do naší republiky volně proudit ilegální migranti, bez pasů, bez jakékoli možnosti zjištění jejich totožnosti. Mně je upřímně milejší pracující Ukrajinec bez pracovního povolení, než nepracující migrant se spoustou manželek, leckdy ve věku dvanácti či třinácti let. Myslím si, že mám snad ještě zdravý rozum a byl jsem vychováván v tom, že to není až tak normální. Ať se podíváte ke kterémukoli západnímu sousedovi a zeptáte se lidí, kteří tam žijí, zjistíte, že nejsou s tímto děním ve své zemi až tak moc spokojeni na rozdíl od toho, jak se nám některé elity snaží naznačit. Myslím si, že nebude dlouho trvat a budeme brát Francouze, Němce, Belgičany jako migranty, protože v jejich zemi už možná pro ně místo nebude. Třeba se pletu, a byl bych za to rád, ale mám obavu, že asi ne. Koukněte se na Řeky, oni bránili bránu do Evropy, jim jsme měli jet na pomoc! Ale ono by asi nebylo ani čím jim pomoci, když naše armáda je na Mali nebo v Afghánistánu. Ať mi nikdo neříká, že na Mali nebo v Afghánistánu naši kluci bojují proti teroristům, když jsou pomalu všichni v Turecku u řeckých hranic. Já osobně děkuji Řekům za jejich hrdinství, umějí bojovat, mají to v krvi. No a jsme u Turecka, ale to bude krátké. Můžete mně, pane redaktore, říct, kdy od Turka vzešlo pro Evropu něco pozitivního? Nepamatujete si to, že? Fajn, já taky ne. Tak jste asi pochopil, že v případě migrace jsem na tom jako asi 75% naší starší populace nad osmnáct let. Prostě ji nepodporuji a podporovat nechci!

* Domníváte se, že je u nás svoboda slova?
Tak to asi uvidíme, po vydání tohoto rozhovoru. Když neskončím služebně na dopravním hřišti, a to ještě v tom lepším případě, tak tady snad ještě nějaká svoboda slova je.

*Proč se ptám na svobodu slova. Na poslankyni za SPD, která přirovnala migranty k invazivní rostlině, bylo podáno trestní oznámení s žádostí Poslanecké sněmovně vydat ji.
Určitě bych ji nevydal, je to politik a každý politik a každý člověk v této zemi by měl mít právo k této věci se svobodně vyjádřit. Pokud Vám někdo zakazuje vyjádřit se k tak důležité věci, pak se rovnou můžeme vrátit k chybám, které jsme dělali v minulosti my. Moje strana dělala dobré věci, ale také udělala hodně chyb a za to dnes trpí. Já to beru tak, že naše strana se z těchto chyb musí poučit. A věřím, že pak půjde dopředu.

*Máte strach, že by nás Rusko nebo Čína mohly vojensky napadnout, jak je nám stále předkládáno k věření?
Pane redaktore, naše země platí nehorázné peníze za to, že jsme v NATO. Tak pochopte, že tohle se tvrdit musí, vy to víte i já to vím. Oba si pamatujeme studenou válku Východu se Západem. Československá republika měla, myslím, největší armádu na světě na počet obyvatel. Tehdy jsem se bál. Dnešní naši armádu bych charakterizoval touto známou větou: Kaprále, tohle je ta vaše neohrožená armáda? Když se tak všichni bojí, tak kde že mají tu naši českou armádu? A nebo si myslí, že za nás budou umírat příslušníci cizích armád a my se na to budeme dívat na televizi? To asi ne! I taková témata budou v názorovém mlýně při nadcházející kampani k letošním podzimním volbám do zastupitelstev krajů a do části Senátu.

(vž)