Tradiční Diskusní čtvrtek Městského výboru KSČM v Brně hostil tentokrát velvyslance Korejské lidově demokratické republiky v Česku Ču Won Čchola.Jeho přednášku si přišli poslechnout a pak podebatovat s ním ti, kteří nehledají hádky, ale odpovědi na otázky. Už proto, že KLDR je jedna z mála států, kde se udržel socializmus. Hledali odpověď na otázky např. proč je proti ní vedena tak nenávistná propaganda?
Severení Korea žije od války (v letech 1950 – 1953) pod americkým hospodářským embargem, protože USA potřebují jako nástupiště vůči sousedním jaderným mocnostem celou Koreu, nejen její jižní část. Na každého z pětadvaceti milionů severokorejců připadla za války jedna shozená americká letecká bomba. Ve schopnosti bránit vlast vychovává KLDR svoji mládež a posiluje obranný stav proto, že válka v padesátých letech udělala z Koreje trosky. Z prachu bylo třeba vše vybudovat znovu a žít znovu. Předtím ovládali tuto zemi dlouho Japonci. Korejský stát existuje přes 1500 let.
KLDR nectí hodnoty kapitalismu, naopak se snaží dělat vše pro lidi v každém okrese. Korejský ambasador, který hovoří plynně česky, informoval, že jeho země dává lidem byty zdarma. Třeba po ničivých povodních lidé dostali vyplavení nové byty do půl roku. Ču Won Čchol to doložil promítáním dokumentárních snímků a videí z běžného života prostých lidí. Do důchodu tam odcházejí v 55 letech. Některé profese, jako kancelářští pracovníci, později – ženy v 58 a muži v 60 letech. Přes hospodářské embargo se snaží severní Korea posilovat své ekonomické a energetické zdroje.
(vž)