1. máj v Brně a v Zastávce u Brna

Společná oslava 1. máje koalice Stačilo! (tj. KSČM, SD-SN, ČSNS a osobností) byla na Moravském náměstí v Brně.

Hovořily hlavně kandidátky koalice Stačilo! pro volby do Evropského parlamentu – právnička a mediátorka Jana Turoňová a vedoucí zdravotní sestra, specialistka Petra Rédová z Brna, pracující ve Velké Británii. Přítomné pozdravil Pavel Březa, předseda Jm KV KSČM.

Moderátor setkání občanů – předseda MěV a místopředseda Jm KV KSČM Martin Říha připomenul historii vzniku mezinárodního svátku pracujících, který se slaví každý první květen od roku 1890 rozhodnutím II. internacionály na paměť krvavě potlačené stávky 300 000 amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886 za zavedení osmihodinové pracovní doby bez ztráty peněz. Americká policie stávkující tehdy rozstřílela.

Říha osvětlil, že naše země nevzkvétá, čtvrtina národa žije na hranici chudoby nebo pod ní. Vládnoucí pětikoalice  situaci jen zhoršuje, zvedá daně, snižuje zákonnou valorizaci důchodů zatímco na valorizaci církevních restitucí si netroufne. Mladí lidé nemají před sebou žádnou perspektivu, nezakládají rodiny. Inflace, kterou mocní nedokázali zkrotit, lidem, kteří si šetřili na stáří, ukousla inflace 30 procent z jejich úspor.Všeobecné zdražování všeho nebralo konce. ČR, která je čistý výrobce elektřiny, má její nejvyšší cenu v EU. Vláda neumí pracovat pro spokojenost občanů.

Petra Rédová představila tým Stačilo! se kterým jde tato koalice do eurovoleb. Pracuje na neurochirurgickém oddělení v zahraničí a může srovnávat jak funguje zdravonictví tam a tady. Vidí, že nemáme dostatek lékařů, dlouho chybí penicilín a anibiotika, proto se učíme žít bez nich. Na léky se doplácí čím dál víc. Na některá vyšetření se začíná čekat dlouho. Ministr zdravotnictví Válek rozválel všechno. Od doby covidové se české zdravotnicví zhoršuje a spousta věcí v něm je tzv. postavených na hlavu. Podle Rédové není pravda, že nejsou peníze na zdravotnictví, do kterého plyne ročně přes 500 miliard korun. Stačilo by přiškrtit penězovody či krmelce farmaceutickým výrobcům léčiv a dát věcem řád. Do Evropského parlamentu kandiduje Rédová též s problematikou sociální sféry .Jako zdravotnice vidí, jak někteří lidé trpí a chátrají pokud musí žít ve studeném a vlhkém bytě, aby se ušetřilo, nebo přímo pod mostem a při nezdravé nekvalitní stravě – takové životní podmínky jsou semeniště pro šíření nemocí. To vše se musí změnit! Není pravda, že to nejde – zdůraznila Rédová.Vtom někdo vypnul na Moravském náměstí dodávku elektrického proudu.

Po přestávce „bez šaliny“ tj. elektřiny Rédová pokračovala, že s blížícími se volbami budou pro levicový politický subjekt takové věci nastávat stále častěji. Levici nepřející funkcionáři jí ruší debaty, omítají pronajmout sály. Výpadky dodávky elektřiny jsou ta nejmenší zlomyslnost. »Kde je vůle, tam je cesta i způsob jak na to. Lidé ze sdružení Stačilo! chtějí vrátit českou zemi na takovou úroveň, aby se v ní dalo dobře žít. I pro seniory, kteří za minulé generace vybudovali pro naše součastníky téměř vše co užívají, avšak nyní jsou pro své pokračovatele přítěž. Senioři si zasluhují dobrý důchod jako oměnu za celoživotní práci,« uvedla Rédová.

K problematice světového míru podotkla, že v minulých desetiletích klidu a míru jsme se nechali ukolébat a umožnili jsme pětidemolici přijít s choutkami na válku, protože ta je pro byznys zlatý důl. »Pvní šachmat  můžeme dát pětidemolici tím, že při volbách 7. a 8. června  dáme svůj hlas koalici Stačilo!, jejíž lidé se budou politicky rvát za zájmy obyčejných lidí. Je zbytečné patlat se v minulosti, ten vlak už odjel. Teď a tady se soustředíme jen na současnost a budoucnost.  Každý hlas voliče je důležitý, máme dobrou budoucnost, tak pojďme si pro ni,« podtrhla Rédová.

Jana Turoňová za důležité označila spolupráci s okolními státy, aby se sjednocená větší síla dokázala postavit nesmyslům, které někdy agenda EU přináší. Ochrana suverenity je důležitá pro ochranu národních zájmů. Na tom je třeba spolupracovat, případně vytvořit v Evropském parlamentu novou frakci. EU zatím tvoří problémy, které pomáhají k jejímu rozpadu. Malé středoevropské země by měly společně vytvořit blok, který mocnosti v EU už budou respektovat a nikoliv je přehlížet. »V současnosti si musíme chránit hranice země vůči migrantům, což EU nyní nedělá. Migrace mění zápaoevropskou kulturu, nepřipravené Evropa není přichystána další běžence přijímat. Nastávají proměny Evropy. ČR má výhodu v tom, že tuto chvíli ještě nemá na svém území takové množství nepřizpůsobivých běženců. Musí však umět proti jejich přílivu chránit své státní hranice, své území, což je legitimní požadavek,« uzavřela projev Turoňová.

Předseda Jm KV KSČM Pavel Březa poukázal na to, že vláda ČR se neustále „o problémech jen baví“ a nikoliv problémy řeší. »Nepřipusťme, aby se ti, co mají pracovat pro nás, o něčem se jen bavili. Vláda je zodpověný politický subjekt, kterému současná realita konečně řekne Stačilo! Letos na podzim budou volby i do krajského zastupitelstva, kde bude třeba uplatnit rovněž formát koalice Stačilo! Společně můžeme vytvořit takové podmínky v naší společnosti, ve kterých se nám opět může dařit úspěšně a mírově žít,« informoval Březa.

Moderátor shromáždění občanů pozval veřejnost 8. května ve 12 hodin k účasti na pietním aktu u pomníku rudoarmějce na Moravském náměstí při příležitosti 79. výročí ukončení 2. světové války v Evropě. Zdůraznil, že bezpečnostní situace na našem kontinentě není dobrá. Mocní se nás snaží zapojit do války na východě. »Překrucují historii dle své potřeby. Nedejme jim šanci a obhajujme historickou pravdu o tom, kdo k nám na většinu území státu přinesl svobodu a mír,« uzavřel Říha. Upozornil ještě, že 13. května v 17 hodin u Janáčkova divadla v Brně bude setkání zájemců s lídryní kandidátky Stačilo! do EP a předsedkyní komunistické strany Kateřinou Konečnou a dalšími kandidáty.

 

Oslava svátku práce v Zastávce u Brna

V okrese Brno-venkov se sešlo o Svátku práce asi 250 lidí v bývalé havířské obci Zastávka u Brna tradičně na stadionu TJ Čechie. Zvláště příbuzní se přišli podívat na půl stovky svých dětí, které účinkovaly v sestavě oddílu aerobiku. Ten sdružuje děti a mladé ze Zastávky a okolí. Užili si tam též koncertování hudebně vokální dvojice Josefa Boudy a Radka Vernera s názvem Karel Gott revival Morava.

K přítomným promluvil kandidát Stačilo! do Zastupitelstva Jihomoravského kraje Bohumil Smutný, manažer Mikroregionu Ivančicko. Posluchačům rozkryl podmínky vzniku mezinárodního Svátku práce v roce 1890 v americkém Chicagu po střelbě policie do stávkujících dělníků za zavedení osmihodinové pracovní doby. Komentoval dnešní někdy až nevolnické pracovní podmínky, možnost propuštění pracovníka bez udání důvodu a potřeby změnit pasáže v Zákoníku práce.

V bývalých hornických Oslavanech s někdejší známou uhelnou Elektrárnou oslavanské stávky položili občané před Dělnickým domem kytici k pomníku Josefa Hybeše, vůdčí osobnosti dělnického hnutí na přelomu 19. a 20. století.

(vž)