8. ročník Brněnského odborného semináře

Osmý ročník Brněnského odborného semináře, tentokrát na téma volby do Evropského parlamentu 7. a 8. června, se konal v sobotu v Dělnickém domě v Brně-Líšni.

Jeho účastníci spojili své síly a k volbám jdou jako koalice pod názvem Stačilo! Ta zahrnuje členy KSČM, strany Spojení demokraté-Sdružení nezávislých (SD-SN) a postupně se přidala i Česká strana národně sociální (ČSNS) a další osobnosti.

Účastníci označili za hlavní aktuální úkol zabránit rozšíření války na Ukrajině a snahám zatáhnout ČR do války s jadernu mocností. Na to by doplatili nejvíce mladí lidé. Europoslankyně a lídr koalice Kateřina Konečná v úvodním projevu zdůraznila, že do houfu zapojení říkají stačilo: drahým energiím, vnucování eura, nedostatku léků, diktátu Bruselu, podpoře zbrojení a dalším nesmyslům. »Nedostaneme nic zadarmo. Úspech si musím všichni  společně odpracovat. Konkurence větří náš úspěch, začne nevídaní kampaň,« dodala Konečná.

Uvedená koalice vznikla na společenskou poptávku po prohraných volbách, kdy propadlo milion hlasů. Tito lidé nemají v Poslanecké sněmovně zastání. Ti, kteří se nespojili s ostatními, spoluzodpovídají za to, kdo nám vládne, jak nám vládne a budou nositeli dalších propadlých hlasů v příštích volbách. Alternativní koalice Stačilo! narušuje vládnoucí elitě snažení, aby veřejnosti určovala co si mají lidé myslet, jak si to mají myslet, co mají a co nemají dělat, aby z toho náhodou něco nebylo. Naopak Stačilo! dává lidem informace a ukazuje jim cestu jak se ze společenského marasmu dostat ven. V alternativních mediích vystupují lidé, kteří v hlavním proudu koaličních sdělovacích prostředků – Mainstreamu nedostanou slovo.

Např. provozovatel televizního kanálu Peter Bureš či provozovatel webu David Dvořák, kteří fungují bez cenzury s otevřenu diskusí zájemců o zodpovězení otázek, to na rozdíl od lidí standardních u českého Mainstreamu. Je potřeba, aby to přetavili do podoby úspěchu v červnových volbách. Většina lidí nesouhlasí s tím, jak se EU vyvíjí.  EU byla kdysi mírový projekt jako záruka toho, že na kontinentě už nebude válka. Evropské volby budu letos referendem o míru! Pokud se najde dostatek politiků napříč evropskými státy,  kteří přestou jenat podle amerických not,  přestanou plnit zadání od Ursuly von der Leyenové a jí podobným,  budou schopni se jim postavit a říct: A dost!! Stačilo! Též odmítnou poslílat další peníze na další zbraně pro další zabíjení lidí na Ukrajině. Nechtějí diskutovat o tom, jak stále více se bude ČR zapojovat do války. Elita se snaží předělat EU na evropské obranné společenství, ve kterém nejvíce peněz bude proudit na zbrojení a dát EU do rukou zbrojařů.Vojenský průmysl má nyní žně, ráj – stálý odbyt a pohádkové finanční zisky.

»Šedesát sedm procent obyvatel ČR se domnívá, že příměří na Ukrajině by se mělo dosáhnout za jakoukoliv cenu. Volby do EU tedy budou referendem o míru. Je na nás, abychom přiměli naši vládu, aby konečně poslouchala co po ní chtějí občané, voliči. Chová se však jako loutky, které jednají podle toho, co po nich chtějí elity a zbrojaři. Pro tuhle politiku nikdo z nás nikdy ruku nezvedne,« zdůraznila Konečná a pokračovala: »Pojďme společně zabrat za jeden provaz a vykopat z Evropského parlamentu lháře A. Vondru, válečníka T. Zdechovského, pirátské zelené fanatiky a neviditelné poslance sněmovních opozičních stran. Nedovolme také, aby hlas ČR v Evropské komisi napříště reprezentoval někdo jako je Věra Jourová (nominantka hnutí ANO 2011), na jejíž místo se už brousí zuby D. Nerudová, spojená jakožto tehdejší rektorka se skandály kolem udělování titulů na Mendelově univerzitě. Máme skvěle našlápnuto  získat výborný výsledek a otevřít si tak dveře zpět do krajských zastupitelstev a hlavně do Poslanecké sněmovny v příštím roce« podtrhla lídryně koalice Stačilo! Kateřina Konečná.

Z dalších problémů Konečná připomněla: »Jsme proti přenášení dalších rozhodovacích provomocí o ČR do Bruselu, rovněž aby národní státy už neměly právo veta a podvolovaly se mocnostem. Chceme, aby se ČR vyvázala z povinnosti přijmout euro. V budoucnu hodláme zabránit uskutečnění migračního paktu – tedy přijmi migranty nebo zaplať výpalné, které stání rozpočet zatíží na desetiletí. »Jde přitom o bezpečnost ČR s velkým problémem bezpečnostním i finančním. Je to největší selhání a zklamání naší vlády.  Migrační komisi může kontrolovat jedině  Evropský parlament. Je potřeba bavit se o zcela nové bezpečnostní achitektuře celé Evropy, všech evropských států s vzájemným respektem. Je to jediná cesta k míru, kterou se musíme vydat,« uzavřela Konečná.

Ředitel Institutu české levice Josef Skála vysoce ocenil pořádání Brněnských odborných seminářů v Brně na aktuální téma. Dokázali jsme obnovit spojenectví z minulosti a obnovit skutečně radikální demokratickou komunistickou opozici. Eurovolby jsou velké měření sil.

Téma EU je jakýsi jazýček na váhách s viditelným posunem ke stále sílící části znepokojené veřejnosti. Tento trend roste. Skála vzpomněl demonstraci 3. září na zaplněném Václavském náměstí s velkou kritikou vlády k podlézání technokracii. Trvají velké překážky k pochopení k čemu, o čem EU vlastně je? Existuje panická hrůza z toho, že kdybychom jakkoliv rozvolnili  vztahy s EU, nebo kdyby se EU dokonce rozpadla, zboří se svět. Že od nás odejdou investoři, lidem se zakáže přechod přes státní hranice bez složitých procedur. Naší povinností je rozptýlit tyto mrákoty. Jiní lidé vidí v eurokracii jediného viníka všeho co je špatně. EK a Evropský parlament je ještě horší, než v době, kdy ČR vstupovala do unie. Máme-li vysvětlit lidem co se to děje, měli bychom se zamyslet nad konstitutivními motivy a startovacími čarami  toho, co předházelo startu západoevropské integrace. Jejím prvotním motivem  byla snaha  zaručit v Evropě mír. Ale stala se z ní součást studené války proti i naší zemi. Dohromady dali tuto organizaci lidé s fašistickou minulostí či z komunit předchozí doby. Druhá deziluze spočívá -dle Skály- v tom, že toto uskupení vznikalo z demokratické vůle evropského lidu. Nic takového nikdy nebylo! Demokratické bylo jen zdání. Třetí iluze je že EU je protiváha evropského kapitálu, evropské moci a záštita vůčí moci z opačné strany Atlantického oceánu. To je obludná iluze. Ogánům EU předsedali šéfové amerických rozvědek a přivezli i peníze na tvorbu seskupení sjednocené Evropy. 

A u nás? Naši „nejlepší“ vyvolení rozdali státní bohatství v privatizaci (např. za symbolickou 1 Kčs)  a nyní nemají dostatek peněz na státní výdaje z nedostatečných daní i pro obsluhu státního dluhu. Národní bohatství bylo rozdáno hluboko pod cenou zahaničním a domácím subjektům, Stát tím přišel o zroje na pokrytí základních provozních nákladů, které řeší na dluh. Obsluha státního dluhu je větší, než je příjmové saldo! Dividendy tečou do mocností, odkud přišel kapitál. Jsou mnohonásobně větší, než přítoky peněz do ČR. Navic asi 60 procent českého exportu do Německa tam dostane německé nálepky a doklady, třicetiprocentní přirážku na ceně a putuje reexportem jako německé zboží do mnoha zemí světa. To jsou pro ČR gigantické zráty.
Československo bylo v podmínkách míného klimatického pásma ve výrorě potravin soběstačná země. Dnes česká rostlinná a živočišná výroba nemá odbyt, už nemá zpracovatelský potravinářský průmysl, výkup a prodej je v soukromých rukou, mnohdy zahraničních subjektů, které určují odkud bude či nebude potravina v regále či na pultě. Čeští zemědělci odevzdávají výrobky za často drastických podmínek zahraničním subjektům i většina maloprodeje má cizí majitele se svými zájmy.

Československo bylo významný hráč na světových půmyslových trzích. Do mnoha zemí světa dodávalo své investiční celky tzv. na klíč – cukrovary, teplárny, elektrárny, rafinerie ropy a různé továrny. Třeba brněnský Zetor s až 13 000 zaměstrnanci dělal pro 60 zemí světa až více než 40 000 traktorů ročně. To, žel, bývalo a dnes? 

Od roku 1989 je naše země vyrabovaná. Navíc musíme udělat vše, aby nás elity nezatáhly do války s jadernou mocností! I mezi pravicovou politickou scénou začíná nabývat podporu myšlenka, že je třeba vrátit kritickou páteřní infrastrukturu, alespoň některé její části, zpět do rukou veřejné moci.  Např. zdroje pitné vody v ČR, které se prodaly za babku zhraničním tzv. strategickým investorům. Uvažují o jejich vyvlastnění za náhradu. Avšak obrovské náklady za vyvlastnění by byly na čí finanční úkor? V zahraničním vlastnictví jsou v ČR základní životní potřeby lidí.

Nebo Československo mělo v „období temna,“ tedy za socializmu velmi vysoký kredit ve zdravotnictví. Dosud je to v ČR obor, který žije z podstaty z toho, co se vybudovalo v období socializmu. Za peníze, které stát vydává na zdravotnictví, je jeho výkon dosud velmi dobrý.

O tom, že to není úplně samozřejmé, potvrdila Petra Rédová, která dlouhodobě pracuje jako vedoucí zdravotní sestra ve Velké Británii. Účastníkům semináře vysvětlila proč je ve volebním programu Kolice Stačilo! zdravotní péče dlostupná pro všechny. Podle Rédové není pravda, že na to nejsou peníze. Do zdravotnictví plyne přes 500 miliard korun ročně. Pokud omezíme finanční krmení farmaceutických forem a globálních společností, dostupnou zdravotní péči budou mít všichni bez rozdílu věku, pohlaví, entity atd. S tím souvisí kvalita sociální sféry, mít levné energie  kvalitní potraviny. Všichni vědí, co udělá s člověkem žití ve studeném prostředí, studený byt, špatná strava – to je zárodek pro další fyzické, tělesné problémy. Bez kvalitních životních podmínek nebude ani zdravý občan! »Mým úkolem je bojovat za to, aby ve všech státech EU byly všem lidem stejně k dispozici zdravotní péče i léky. Avšak farmalobbing má své finanční hy. Už nesmíme být ve vztahu k mocnostem v postavení lokajů. Je to úkol českých europoslanců. Obrana českých zájmů ve zdravotnictví se dosud neděje. Dříve jsme si léky vyráběli sami a náhradní léky někdo nesnáší. Dnes léky kupujeme v cizině a čekáme, jestli je kdy dostaneme dle objednávky. Proto je důležitá snaha vrátit výrobu některých léčiv zpět do ČR, « podtrla Rédová.
(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

 

KODAK Digital Still Camera