Dvacet let brněnské pobočky kubánského přátelství

Dvacet let pestré činnosti si připomněla brněnská pobočka Společnosti česko-kubánského přátelství Lázara Cruze. Má 71 členů a čtyři desítky sympatizanů. Od počátku ji vede dnes už pětaosmdesátiletý Jozef Štofan, kterého nedávno vyznamenal kubánský prezident medailí Za přátelství.

Účastníkům valné hromady pobočky promítl majitel a budovatel Muzea česko – kubánského přátelství v Lukové (v okr. Ústí nad Orlicí) Milan Carbol v zaplněném sále snímky z klubových akcí v minulých letech, včetně z návštěv Moravanů na nejkrásnějším karibském ostrově poblíž rovníku. Carbol zdědil v restituci statek, který s partou nadšenců brigádnicky. Lidé, kteří byli kdysi na Kubě, věnovali do něj své dokumeny či předměty. Štofan na Kubě zaváděl v letech 1977 až 1980 výrobu školního nábytku k vybavení internátních škol v polích.. Kromě unikátních dokumentů je muzeum v Lukové známé i oddělením, které představuje 60 druhů věhlasných kubánských rumů např. z cukrové třtiny. Také proto tam na Silvestra pobyli zájemci o vítání nového roku.

Carbol připomenul události, které se staly na Kubě s více než 11 miliony obyvatel vloni. Pro pobočku je důležité, že v ČR se vystřídali kubánští velvyslanci. Členové kubánské ambasády v ČR totiž často jezdí besedovat mezi členy brněnské pobočky i mezi návštěvníky muzea v Lukové. Debatují o kubánském typu socializmu, který je sice skromný, ale sociálně spravedlivější, než obnovený tvrdý kapitalismus, který si zvolili za svůj Češi. Také diskutují např. o energetické krizi. Za pomoci SSSR Kubánci v dřívějších letech budovali svoji jadernou elektrárnu voroněžského typu 4 x 440 MW (jaká je i v Dukovanech). Když se Sovětský svaz rozpadl, rozdělanou elektrárnu bez vydatné pomoci už nedokončili a dnes je z ní rozpadající se rezavé torzo.

Vloni si přátelé Kuby připomněli i 70. výročí útoku mladých Kubánců na kasárna Moncada, který dal podnět k pozdější revoluci pod vedením Fidela Castra. Rovněž tak po 16 letech vězení v USA byla vloni propuštěna skupina kubánských rozvědčíků, která ve Spojených státech odhalila přípravu teroristických akcí na Kubě (v hotelích apod.). Americké úřady ale nezajímali teroristé, nýbrž kubánští vlastenci, které poslaly do vězení i na doživotí. Dál trvá drtivá ekonomická a vůbec všestranná blokáda Kuby ze strany USA a jejích spojenců. Ekonomická situace na tomto ostrově není dobrá. Při zatím posledním hlasování v OSN 187 zemí bylo pro zrušení blokády, proti návrhu se postavily USA a Izrael, jen Ukrajina se zdržela, což se dalo čekat. Na Kubě byly také volby do zákonodárných orgánů. Na rozdíl od politiků v ČR kubánský politik je služebník veřejnosti, nemá nárok na výhody nebo na jiný plat, než má běžný pracující. Také prezident Kubánské republiky hodně chodí mezi lidi diskutovat o jejich problémech a chová se jako prostý občan.

V letošním pololetním plánu činnosti chystá brněnská pobočka SČKP kromě jiného na 26. března besedu o zemědělství na Kubě. A koncem května se vypraví zájezdem do kubánského muzea v Lukové.

(vž)